Haberler

ÖZEL GÜVENLİK SINAVLARI ERTELENDİ

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs (covid-19) vakalarının artmasıyla birlikte yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturan koronavirüs salgınının daha fazla yayılmasını önlemek ve kontrol altına almak amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü 81 ilin valiliğine bildirilmek üzere 23 Mart 2020 tarihli "Özel Güvenlik İşlemleri" konulu bir genelge yayınlamıştır.

Yayınlanan genelgede Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı himayesinde yürütülen tüm iş ve işlemlerle ilgili alınan yeni tedbirler maddeler halinde belirtilmiştir. Buna göre 5 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlan 87.Temel ve 63.Yenileme özel güvenlik sınavları 6 Haziran 2020 tarihine ertelenmiştir. Ertelenen sınavlar nedeniyle kimliğini yenileyemeyen özel güvenlik görevlilerinin kimlik geçerlilik süreleri uzatılmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 81 il valiliğine bildirilmek üzere yayınladığı 23 Mart 2020 tarih ve 40347008-1010733-(63249)-97-50806 sayı numaraları genelgenin detayları aşağıdaki gibidir.

" İlgi yazı ile Çin’de ortaya çıkan kısa sürede tüm dünyayı etkileyen insan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturan koronavirüs (Covid-19) salgınının daha fazla yayılmasının önlenmesi ve kontrol altına alınması amacıyla tedbirler alınacağı belirtilmiştir.
Bu doğrultuda, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı koordinesinde yürütülen tüm iş ve işlemlerle ilgili alınan tedbirler aşağıda belirtilmiş olup ;

1) 05/04/2020 tarihinde yapılması planlanan Özel Güvenlik 87. Temel Eğitim ve 63. Yenileme Eğitimi Sınavının 06/06/2020 tarihinde yapılması planlanan Özel Güvenlik 88. Temel Eğitim ve 64. Yenileme Eğitimi Sınavı ile birlikte yapılacaktır.

2) 21/04/2020 tarihinde yapılması planlanan Özel Güvenlik Görev Köpeği ve İdarecisi Sınavı ile 23/06/2020 tarihinde yapılması planlanan Havalimanlarının Kargo Bölümünde Görev Yapacak Patlayıcı Madde Tespit Görev Köpeği ve İdarecisi Sınavı daha sonra bildirilecek ileri bir tarihe ertelenmiştir.

3) Devam eden özel güvenlik temel ve yenileme eğitimlerine ikinci bir talimata kadar ara verilecektir.     

4) 2020 yılı Mart, Nisan ve Mayıs ayları içerisinde Valiliklerce planlanan Özel Güvenlik Hizmetiçi Eğitim Atışları ertelenerek uygun görülen bir tarihte yapılması sağlanacaktır.

5) Ertelenen sınavlar nedeniyle kimliğini yenileyemeyen özel güvenlik görevlileri ile görev hayvanı ve idarecisi kimliğine sahip kişilerin kimlik geçerlilik süreleri yapılacak olan ilk sınava kadar geçerli sayılacak, haklarında adli ve idari işlem yapılmayacak, bu kapsamda olupta ÖGNET’ ten bildirimi yapılamayan özel güvenlik görevlilerinin fiziki bildirimleri kabul edilecektir.

6) Özel güvenlik işlemlerine ilişkin diğer konularda Valilikler tarafından alınan kararlar uygulanacaktır. "
 
Ayrıca konunun iki iş günü içerisinde özel güvenlik şirketleri ve eğitim kurumları ile kişi/kurum/kuruluşlara tebliğ edilmesi, alınan tedbirlerin ivedilikle yerine getirilmesi ve sıralı amirler tarafından takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi gerektiği ilgili genelgede vurgulanmıştır.

VGBS - 23.03.2020 - 10.54